Decyzja nr 5/2007
Piechowice, dnia 07.11.2007 rok
RG,OŚ 7627/422/2007
DECYZJA nr 5/2007
Na podstawie art. 46 ust.1 pkt.1, art. 46a ust. 7 pkt. 4, art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz.902 z póź.zm.) a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z póź. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.07.2007roku, złożonego przez Pana Jarosława Kadeckiego, Pracownia Projektowania i Usług Inwestycyjnych ALFA z siedzibą w Legnicy przy ul. Łokietka 18, działającego w imieniu WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. z siedzibą w Piechowicach przy ul.Tysiąclecia 49 w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie hali przetwórstwa fabryki papieru WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. wraz z niezbędną infrastrukturą i uzbrojeniem technicznym” na terenie działki numer ewidencyjny 113 położonej w Piechowicach, obręb 4;
ustalam
następujące środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację opisanego wyżej przedsięwzięcia:
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Przedsięwzięcie pn. „Rozbudowia hali przetwórstwa fabryki papieru WEPA PROFESSIONAL S.A. wraz z niezbędną infrastrukturą i uzbrojeniem technicznym” na terenie działki numer ewidencyjny 113 położonej w Piechowicach, obręb 4. Przedmiotowa inwestycja polega na rozbudowie hali produkcyjnej na terenie WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. Inwestycja składać się będzie z następujących części:
a) Hala przetwórstwa – hala produkcyjna o powierzchni ok. 3900m2, prostokątna budowana w miejscu obecnie niezagospodarowanym jako rozbudowa nowowybudowanej hali produkcyjnej. Wykonana w konstrukcji stalowo- żelbetonowej w obudowie z płyt warstwowych z surowicą. W hali znajdować się będą urządzenia do produkcji (konfekcjonowania) ręczników papierowych i papieru toaletowego z gotowych rol papieru produkowanych na maszynie papierniczej znajdującej się w sąsiednim budynku.
b) Zadaszona wiata – wiata o powierzchni ok. 640 m2 przylegająca do projektowanej hali produkcyjnej od strony południowej, przeznaczona do okresowego składowania części zamiennych i elementów wyposażenia technicznego zakładu.
c) Infrastruktura drogowa – w ramach inwestycji przewidywana jest przebudowa części układu komunikacyjnego dostosowująca przebudowany zakład do nowych warunków ochrony p.poż i umożliwiająca poprawę układu transportu towaru.
Na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach teren planowanej inwestycji nie jest objęty aktualnymi ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko o których mowa w § 3 ust. 1 pkt. 29 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowaniach związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 z póź.zm.). Tereny planowanej inwestycji znajdują się poza potencjalnym obszarem Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 – „Karkonosze” jak i projektowanego Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000.
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
1) prowadzenia inwestycji zgodnie z informacjami zamieszczonymi we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
2) realizacja inwestycji nie może wprowadzić jakichkolwiek utrudnień w sposobie korzystania z terenów przyległych,
3) zastosowania takich rozwiązań technicznych i technologicznych, aby maksymalnie ograniczyć potencjalne uciążliwości inwestycji dla środowiska,
4) przestrzegać terminów przeglądów i konserwacji posiadanych urządzeń,
5) realizacji przedsięwzięcia w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć: ilość powstających odpadów, emisję zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego oraz zniszczenie szaty roślinnej. W przypadkach braku możliwości uniknięcia negatywnego oddziaływania, należy zapewnić postępowanie zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska naturalnego,
6) budowa i eksploatacja inwestycji nie może powodować ponadnormatywnego zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych lub zmiany stanu wody na gruncie wpływających szkodliwie na nieruchomości sąsiednie,
7) posadzki hal i wiat, tereny utwardzone oraz sieci i zbiorniki w szczególności kanalizacje, wykonać jako szczelne, spełniające określone wymogi ochrony środowiska,
8) masy ziemne usuwane lub przemieszczane w wyniku realizacji inwestycji należy wykorzystać pod inwestycję lub przekazać do wykorzystania zgodnie z obowiązującymi przepisami,
9) w miejscach gdzie będą prowadzone wykopy ziemne należy zachować odległość co najmniej 3 metrów licząc od pnia drzewa (w przypadkach istniejącego drzewostanu), natomiast wykop należy wykonać w sposób nie uszkadzający korzeni o przekroju większym niż 5 cm,
10) podczas organizacji placu budowy oraz robót ziemnych należy pamiętać, że strefa odpowiadająca powierzchni rzutu korony drzewa, powiększonemu o 20%, powinna podlegać ochronie ze względu na to, iż w jej zasięgu znajdują się aktywne korzenie, zaopatrujące drzewo w wodę i składniki odżywcze. W obrębie tej strefy należy ograniczyć prace do niezbędnego minimum.
11) w celu ochrony drzew przed ewentualnym uszkodzeniem, podczas prowadzenia robót należy:
- osłaniać pnie drzew rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie przeprowadzanych robót ziemnych – do tego celu można wykorzystać tkaninę jutową, maty słomiane lub trzcinowe oraz deski połączone drutem,
- roboty ziemne w obrębie systemu korzeniowego, w miarę możliwości, wykonywać ręcznie,
- zadbać o to, aby bezpośrednio pod koronami drzew nie były składowane materiały budowlane oraz ziemia z wykopów, gdyż uniemożliwia to wymianę gazową między powietrzem i glebą, co w konsekwencji może doprowadzić do zamierania i gnicia korzeni; ponadto wody opadowe mogą wypłukiwać z materiałów budowlanych (cement, wapno) zanieczyszczenia szkodliwe dla roślinności.
- na ewentualną wycinkę drzew lub krzewów należy uzyskać decyzję właściwego organu.
12) uzyskania uzgodnienia w przypadku robót budowlanych prowadzonych w otoczeniu obiektów zabytkowych figurujących w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
a) wykonania wszystkich prac budowlanych bez szkody dla środowiska,
b) rosnące drzewa powinny zostać zabezpieczone przed ich uszkodzeniem przez maszyny pracujące podczas prac ziemnych,
c) spełnienie obowiązków uregulowania stanu formalno-prawnego w zakresie wprowadzenia pyłów i gazów do powietrza oraz gospodarowania odpadami.
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii;
Nie dotyczy.
5. Wymogi w zakresie transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Nie dotyczy.
6. W przypadku, o którym mowa w art. 135 ust. 1 Prawa ochrony środowiska – stwierdzono konieczność utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.
Planowana inwestycja nie należy do przedsięwzięć w art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz.U.z 2006 r.,Nr 129, poz. 902 z póź.zm.), wymagających utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.
7. Dodatkowe obowiązki nakładane na wnioskodawcę.
Bez uwarunkowań.
U Z A S A D N I E N I E
Na wniosek z dnia 09.07.2007 roku złożony przez Pana Jarosława Kadeckiego, Pracownia Projektowania i Usług Inwestycyjnych ALFA z siedzibą w Legnicy przy ul. Łokietka 18, działającego w imieniu WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. z siedzibą w Piechowicach przy ul.Tysiąclecia nr 49 wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie hali przetwórstwa fabryki papieru WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. wraz z niezbędną infrastrukturą i uzbrojeniem technicznym” na terenie działki numer ewidencyjny 113 położonej w Piechowicach, obręb 4.
Dane o złożonym wniosku umieszczone zostały w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie prowadzonym przez Burmistrza Miasta Piechowice zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Na podstawie załączonej do wniosku informacji o planowanym przedsięwzięciu, zawierającej dane określone w art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006r.,Nr 129, poz. 902 z póź.zm.) ustalono, że planowana inwestycja należy do rodzaju przedsięwzięć, o których mowa w art.51 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska - wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 29 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004r. nr 257, poz. 2573 z późn. zm.).
Organ prowadzący postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia zgodnie z art. 51 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska wystąpił o opinię co do potrzeb sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia oraz co do zakresu raportu do: Starosty Jeleniogórskiego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze. Organy te wydały następujące opinie:
· Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze postanowienie numer ZNS-AM-61-610-27/07 z dnia 31 lipca 2007 roku, stwierdził brak potrzeby wykonania raportu;
· Starosta Jeleniogórski , postanowienie numer OŚR.V-7633/34/07 z dnia 26 lipca 2007r., stwierdził brak potrzeby wykonania raportu.
Na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, kierując się kryteriami, o których mowa w art. 51 ust. 8 pkt. 2 w/w ustawy, określonymi w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. z 2004 r., Nr 257, poz. 2573 z póź.zm.), biorąc pod uwagę opinię w/w organów, Burmistrz Miasta Piechowice postanowieniem numer RG,OŚ 7625/303/2007 z dnia 09.08.2007 r. odstąpił od nałożenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Informacja o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisku została podana do publicznej wiadomości w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie prowadzonym przez Burmistrza Miasta Piechowice, dostępnym na stronie internetowej miasta.
Odrębnymi postanowieniami zostały uzgodnione środowiskowe uwarunkowania realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia z :
· Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Jeleniej Górze- postanowienie numer ZNS-TP-61-611-13/07 z dnia 25 września 2007 roku,
· Starostą Jeleniogórskim - postanowienie numer OŚR.V-7633/42/07 z dnia 20 września 2007 r.
O prowadzonym postępowaniu administracyjnym zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia, Burmistrz Miasta Piechowice pisemnie powiadomił strony postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 53 Prawa ochrony środowiska, udział społeczeństwa nie był wymagany.
W postępowaniu w sprawie oceny planowanego przedsięwzięcia na środowisko wzięto pod uwagę następujące dowody, materiały i informacje:
· dla terenu, na którym ma być zlokalizowane przedsięwzięcie nie istnieje uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
· przedmiotowe przedsięwzięcie prowadzone będzie na terenie nieruchomości należącej do wnioskodawcy,
· przedsięwzięcie znajduje się poza potencjalnym obszarem Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 – „Karkonosze” jak i projektowanego Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000,
· planowany zakres prac nie zmieni dotychczasowego przeznaczenia i charakteru użytkowania terenu i nie będzie stwarzać istotnych zagrożeń dla środowiska,
· realizacja przedsięwzięcia nie będzie miała wpływu na ochronę cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz nie będzie powodowała uciążliwości dla terenów sąsiednich,
· do realizacji projektu nie mają zastosowania wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych (w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii),
· przy realizacji inwestycji nie mają zastosowania wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko (w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których wymagane jest przeprowadzenie postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko),
· realizacja przedsięwzięcia nie wymaga stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania, o którym mowa w art. 135 ust. 1 POŚ.
Oceniając wniosek, po rozpatrzeniu wszelkich okoliczności faktycznych i prawnych uznano, iż planowana inwestycja nie będzie stanowić istotnego zagrożenia dla środowiska. W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.
Niniejsza decyzja zostanie podana do publicznej wiadomości w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie prowadzonym przez Burmistrza Miasta Piechowice oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Piechowice.
Zgodnie z art. 10 k.p.a stronie zapewniono czynny udział w prowadzonym postępowaniu, a przed wydaniem decyzji umożliwiono wypowiedzenie się co do zebranych materiałów i dowodów.
POUCZENIE
1. Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.
2. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz.902z póź.zm.); wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
W załączeniu:
1. Charakterystyka przedsięwzięcia.
Otrzymuje:
1. WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A.
ul. Tysiąclecia nr 49, 58-573 Piechowice.
2. Pełnomocnik Jarosław Kadecki
Pracownia Projektowania i Usług Inwestycyjnych ALFA
ul. Łokietka nr 18 , 59-220 Legnica
3. Pan Jerzy Siofer
ul. Ujejskiego nr 4, 58-500 Jelenia Góra
4. Pan Wiesław Siofer
ul. Pakoszowska nr 9, 58-573 Piechowice
5. Polskie Koleje Państwowe S.A.
PKP S.A Oddział Gospodarki Nieruchomościami
ul. Joanitów nr 13, 50-525 Wrocław
6. Pani Teresa Warawko
ul. Pakoszowska nr 1, 58-573 Piechowice.
7. Zarząd Dróg Powiatowych
ul. Matejki nr 17,58-500 Jelenia Góra.
8. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej
we Wrocławiu
ul. C.K Norwida nr 34, 50-950 Wrocław.
9. Aa.
Opłata skarbowa w wysokości 205 zł. pobrana zgodnie z częścią I ust. 45 załącznika do ustawy z dn. 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.z 2006 r., Nr 225, poz. 1635 z póż.zm.).
Sprawę prowadzi:
Sylwia Nowak
Tel. 075-75-48-915
Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nr 5/2007 z dnia 07.11.2007 r.
Charakterystyka przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie hali przetwórstwa fabryki papieru WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. wraz z niezbędną infrastrukturą i uzbrojeniem technicznym na działce o numerze ewidencyjnym 113 z obrębu: 4 w Piechowicach.
1. Inwestor : WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. z siedzibą w Piechowicach przy ul. Tysiąclecia 49.
2. Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne polegać będzie na rozbudowie nowowzniesionej hali produkcyjnej na terenie fabryki papieru WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A.. wraz z niezbędną infrastrukturą i uzbrojeniem technicznym na terenie działki numer geodezyjny 113 w Piechowicach, obręb 4. W miejscu planowanej hali produkcyjnej z wiatą znajduje się niezagospodarowany, częściowo utwardzony teren nie pełniący funkcji technologicznych. W chwili obecnej w miejscu planowanej inwestycji znajduje się zakład produkcyjny, dla którego nowa inwestycja jest kontynuacją pozwalająca na zwiększenie produkcji.
3. Opis planowanego przedsięwzięcia.
Inwestycja składać się będzie z następujących części:
a) Hala przetwórstwa – hala produkcyjna o powierzchni ok. 3900m2, prostokątna budowana w miejscu obecnie niezagospodarowanym jako rozbudowa nowowybudowanej hali produkcyjnej. Wykonana w konstrukcji stalowo- żelbetonowej w obudowie z płyt warstwowych z surowicą. W hali znajdować się będą urządzenia do produkcji (konfekcjonowania) ręczników papierowych i papieru toaletowego z gotowych rol papieru produkowanych na maszynie papierniczej znajdującej się w sąsiednim budynku.
b) Zadaszona wiata – wiata o powierzchni ok. 640 m2 przylegająca do projektowanej hali produkcyjnej od strony południowej, przeznaczona do okresowego składowania części zamiennych i elementów wyposażenia technicznego zakładu.
c) Infrastruktura drogowa – w ramach inwestycji przewidywana jest przebudowa części układu komunikacyjnego dostosowująca przebudowany zakład do nowych warunków ochrony p.poż i umożliwiająca poprawę układu transportu towaru.