Decyzja nr 2/2007

 

Piechowice, dnia 28.09.2007 rok

RG,OŚ 7627/370/2007

 

DECYZJA nr  2 /2007

 

Na podstawie art. 46a ust. 7 pkt. 4 i art.56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz.902z póź.zm.) a także   art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r.  Nr 98, poz. 1071 z póź. zm.), po rozpatrzeniu wniosku znak:L.Dz.95/08.02.2007 z dnia 08.02.2007r.,  złożonego przez JP GRANIT Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kamiennej nr 10a, 57-100 Strzelin  w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji granitu ze złoża „Michałowice”, położonego w obrębie Michałowice w mieście Piechowice, w powiecie jeleniogórskim, w województwie dolnośląskim

 

odmawiam

wydania  zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji granitu ze złoża „Michałowice”, położonego w Piechowicach obręb Michałowice, na działce o numerze ewidencyjnym 229.

 

U Z A S A D N I E N I E

 

Na wniosek z dnia 08.02.2007r. nr L.Dz. 95/08022007 złożony przez JP Granit Spółkę z o. o. z siedzibą w Strzelinie przy ul. Kamiennej nr 10a, pismem z dnia 01.03.2007r. nr RG,OŚ 7360/94/2007 zostało wszczęte postępowanie administracyjne, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji granitu ze złoża „Michałowice”, położonego w obrębie Michałowice w mieście Piechowice, w powiecie jeleniogórskim, w województwie dolnośląskim.

Dane o złożonym wniosku umieszczone zostały w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie prowadzonym przez Burmistrza Miasta Piechowice zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wnioskodawca załączył do wniosku: raport o oddziaływaniu na środowisko projektowanej eksploatacji granitu ze złoża „Michałowice” sporządzony w lipcu 2006r. oraz ocenę oddziaływania na środowisko pod względem ewentualnych skutków planowanej eksploatacji złoża granitu Michałowice na stanowisko lęgowe puchacza Bubo bubo, na terenie obszaru Natura 2000 „Karkonosze” PLH 020006 sporządzony w czerwcu 2006r.

W dniu 28.02.2007r. pismem nr RG,OŚ 7624/95/2007 Burmistrz Miasta Piechowice wystąpił do Wnioskodawcy o uzupełnienie złożonego wniosku w pkt. 4, 7 i 10 obejmujących charakterystykę powyższego przedsięwzięcia oraz zwrócił uwagę na następujące błędy zawarte we wniosku:

- W pkt. 2 błędnie wpisano „że przedsięwzięcie dotyczy obszaru górniczego Michałowice I” – ponieważ ww. obszar został wykreślony z rejestru obszarów górniczych.

- W pkt. 5 lit.b zapis „wariant o niepodejmowaniu inwestycji – nieuzasadniony ekonomicznie, strata ok. 6 mln Mg granitu, niezgodny ze Studium uwarunkowań i kierunku zagospodarowania przestrzennego miasta Piechowice” jest sprzeczny ponieważ ww. Studium  w pkt.4.3. Kierunki Rozwoju ustalono „należy dokonać analizy zasadności dalszej eksploatacji złoża granitu Michałowice. Problem ten jest różnie widziany. Zdaniem geologów należy dopuścić dalszą eksploatację złoża, natomiast postulatem przyrodników jest ustanowienie w miejscu kamieniołomu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. W opracowaniu rozważyć należy także możliwość i ewentualny zakres docelowego wykorzystania turystycznego bądź sportowego obszaru (miejsca biwakowe i dydaktyczne, ściana wspinaczkowa itp.)”.

W odpowiedzi na pismo nr RG,OŚ 7624/95/2007 Spółka JP Granit pismem z dnia 09.03.2007r. poinformowała, że szczegółowe zapisy dotyczące charakterystyki przedsięwzięcia ujęte są w przedłożonym raporcie, a zapis o obszarze górniczym „Michałowice I” dotyczy projektowanego obszaru górniczego.

Po szczegółowym przeanalizowaniu przedłożonego raportu o oddziaływaniu na środowisko projektowanej eksploatacji granitu ze złoża „Michałowice” sporządzonego przez biegłego z zakresu sporządzania ocen oddziaływania na środowisko mgr inż. Janusza Trentowskiego w lipcu 2006r.(przy założeniu, że sporządzenie raportu może być wymagane) stwierdzono brak pełnej charakterystyki przedsięwzięcia oraz szereg błędów i braków między innymi:

- W pkt.1 lit.a brak szczegółowych informacji o przebiegu drogi transportowej. Z opisu można się jedynie domyślać, że wnioskodawcy chodzi o drogę leśną będącą we władaniu Nadleśnictwa Szklarska Poręba w kierunku południowym, a następnie zachodnim wzdłuż granicy Karkonoskiego Parku Narodowego do drogi krajowej nr 3 na granicy gminy Piechowice i Szklarskiej Poręby.

- W pkt.1 lit.a błędnie ustalono, że w pobliżu planowanego przedsięwzięcia nie przebiegają żadne istniejące ani projektowane szlaki turystyczne. Ponieważ przez teren kamieniołomu przebiega wytyczona trasa rowerowa, a w pobliżu wytyczone są dwa szlaki turystyczne zielony i niebieski oraz wytyczona ścieżka do Kociołków i punktu widokowego nad Kamieniołomem, w planie zagospodarowania przestrzennego jednostki strukturalnej Michałowice uchwalonym w 2005r. zaprojektowano nowy szlak turystyczny do Kociołków (pomnik przyrody w odległości 50m od południowo wschodniej granicy terenu górniczego)  i punktu widokowego Złoty Widok.

- W pkt. 1 lit.a odległość najbliższych zabudowań od złoża Michałowice ustalono na ok. 0,3km, a z przedłożonych map wynika, że wynosi ok.  0,177km.

- W pkt.1 lit.b dot. Emisji hałasu zakwalifikowano tereny zabudowy mieszkaniowej w Michałowicach do grupy 3 tj.  „A Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania Zbiorowego. B Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami rzemieślniczymi. C tereny rekreacyjno wypoczynkowe poza miastami. D Tereny zabudowy zagrodowej.” Natomiast zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jednostki strukturalnej Michałowice w Piechowicach zatwierdzonym Uchwałą nr 166/XXXI/2005 Rady Miasta Piechowice z dnia 22 lutego 2005r. ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z dnia 07 kwietnia 2005r. Nr 60 poz.1289) ze względów akustycznych tereny MN kwalifikuje się jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w myśl art. 114 Prawo Ochrony Środowiska. W związku z powyższym na str. 13 błędnie określono dopuszczalny poziom hałasu dla terenu osiedla Michałowice wyrażony równoważnym poziomem dźwięku A d dB – dla pory dziennej 55 dB, dla pory nocnej 45 dB, a powinno być dla pory dziennej 50dB i nocnej 40dB.

- W pkt.1 lit.b str.13 biegły wskazał , że moc akustyczna każdego zespołu pracującego wyznaczono w oparciu o dane producentów. Natomiast w treści opracowania nie określono producentów maszyn i urządzeń przewidzianych do wykorzystania w planowanym przedsięwzięciu.

- W pkt 2 w części dotyczącej zagospodarowania terenu i interesu osób trzecich ponownie błędnie określono odległość najbliższej zabudowy tym razem w odniesieniu do obszaru górniczego i dodatkowo pominięto fakt wytyczonej trasy rowerowej przez teren obszaru górniczego. W związku z powyższym błędnie ustalono wnioski, że projektowana eksploatacja nie naruszy interesu osób trzecich.

- W pkt.5a str. 42 w części dotyczącej Źródła danych - dziwi pominięcie Karkonoskiego Parku Narodowego ponieważ planowane przedsięwzięcie położone jest w bliskim sąsiedztwie terenu Parku oraz położone jest na terenie jego otuliny.

- W pkt.11 raportu stwierdzono, że przy realizacji przedsięwzięcia nie przewiduje się konfliktów społecznych ze strony mieszkańców Michałowic i organizacji ekologicznych. Natomiast w rzeczywistości planowane przedsięwzięcie spotkało się z ogólnym protestem mieszkańców nie tylko osiedla Michałowice czy Piechowic, ale również mieszkańców sąsiedniej gminy Szklarska Poręba, a do Urzędu Miasta wpłynęły zbiorowe protesty mieszkańców już w sierpniu 2006r. Przedstawiciele Wnioskodawcy uczestniczyli w spotkaniach z mieszkańcami Piechowic we wrześniu 2006r. i pomimo posiadanej wiedzy na temat zbiorowych protestów nie zmieniono treści przedłożonego raportu.

Biorąc powyższe na uwadze należy stwierdzić, że liczne błędy i pominięcie istotnych dla sprawy informacji dyskredytuje przedłożony „Raport o oddziaływaniu na środowisko projektu eksploatacji granitu ze złoża w Michałowicach”.

W związku z powyższym w dniu 30.03.2007r. Burmistrz Miasta pismem nr RG 7624/125/07 ponownie wystąpił do wnioskodawcy o określenie pełnej charakterystyki przedsięwzięcia. Pismem z dnia 07.09.2007r. spółka  JP GRANIT uzupełniła tylko częściowo złożony wniosek  konsekwentnie nie precyzując np. przebiegu drogi dojazdowej oraz pomijając w obszarach podlegających ochronie Karkonoski Park Narodowy i jego otulinę.

Niezależnie od prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia na wniosek mieszkańców Piechowic toczyło się postępowanie w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego min. teren działki nr 229 z obrębu Michałowice. W dniu 15.12.2006r. Rada Miasta Piechowice podjęła uchwałę nr 18/III/06 w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Złotego Widoku w Piechowicach. W trakcie prowadzonego postępowania do Burmistrza Miasta Piechowice wpłynął min. wniosek Karkonoskiego Parku Narodowego z dnia 23.03.2007r. pismo nr DN 753/331/07 w sprawie odstąpienia od ponownego uruchomienia Kamieniołomu granitu położonego w Piechowicach- Michałowice na terenie otuliny KPN oraz o ustalenie w planie kierunku rekultywacji związanego z dopuszczeniem usług turystyki w ograniczonym zakresie – za wyjątkiem funkcji uciążliwych dla środowiska. Natomiast dla potrzeb planu w maju 2007r. została sporządzona „Prognoza oddziaływania na środowisko” wykonana przez Zakład Ochrony Środowiska Decybel, zespół autorski: Andrzej Kurpiowski, Roman Rąpała, Andrzej Paczos i Mariusz Szalej. W Prognozie ustalono między innymi: całoroczną strefę ochrony  puchacz Bubo bubo oraz strefę ochrony w okresie lęgowym o promieniu 500m obowiązującą w okresie od stycznia do końca lipca. Cały teren wyrobiska poeksploatacyjnego  znalazł się w strefie całorocznej ochrony puchacza. 

Ustalenia zawarte w „Prognozie oddziaływania na środowisko” jednoznacznie wykluczają możliwość prowadzenia eksploatacji granitu ze złoża w Michałowicach co jest sprzeczne z przedłożoną przez Wnioskodawcę „Oceną Oddziaływania na środowisko pod względem ewentualnych skutków planowanej eksploatacji złoża granitu Michałowice na stanowisko lęgowe puchacza Bubo bubo, na terenie obszaru Natura 2000 Karkonosze PLH 020006” sporządzoną w czerwcu 2006r. przez mgr Jana Lontkowskiego. Należy zwrócić uwagę, że sporządzający Ocenę oddziaływania na środowisko w opracowaniu wymienia czynniki negatywne związane z eksploatacją złoża granitu dla lokalnej fauny ze szczególnym uwzględnieniem puchacza. Natomiast pomija konieczność określenia stref ochrony (całorocznej strefy ochrony i strefy ochrony w okresie lęgowym), a w dalszej części pt. Zalecenia określa, że w celu zminimalizowania negatywnego wpływu prac przy eksploatacji złoża dla ochrony stanowiska lęgowego puchacza, należy przyjąć kilka zaleceń: 

„- W miarę możliwości wszelkie prace rozpocząć po okresie zimowym (zima działalność i tak jest wstrzymana ), tj. nie przed końcem marca;

 - Strzelanie prowadzić w godzinach popołudniowych, by gniazdo jak najkrócej było pozbawione opieki rodziców (lęg narażony na drapieżniki oraz ewentualne złe warunki atmosferyczne);

 - Po godzinach teren wyrobiska powinien być niedostępny dla publiczności, w tym aktywność stróża również ograniczona do minimum, co pozwoli ptakom w dalszym ciągu na korzystanie ze ścian kamieniołomu;

 - Wywożenie ‘gruzu’ przeprowadzić w miarę możliwości późnym latem i jesienią w celu ograniczenia intensywności przejazdów samochodów ciężarowych w okresie lęgowym;

 - O ile to możliwe w marcu i do polowy kwietnia wszelka działalność ograniczyć do minimum;

 - Nie zezwalać pracownikom na penetracje terenów leżących w sąsiedztwie wyrobiska.”

Wyżej opisane zalecenia dla ochrony stanowiska lęgowego puchacza Bubo bubo, są nie wystarczające, biorąc pod uwagę ustalone w Prognozie oddziaływania na środowisko - strefy ochrony.

Puchacz Bubo bubo  jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą, wymagającym ochrony czynnej i ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania. Polska czerwona księga zwierząt (2001) zalicza puchacza do kategorii NT – gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia. Status zagrożenia w Europie : V gatunek narażony na wyginięcie; BirdLife International: SPEC 3, Dyrektywa Ptasia: Art.4.1, załącznik I; Konwencja Berlińska: załącznik II.

W związku z powyższym wydanie zgodny na realizację przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji granitu ze złoża w Michałowicach nastąpiłoby z naruszeniem:

- przepisów o ochronie gatunkowej puchacza Bubo bubo (załącznik 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004r., w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną Dz.U. 2004, nr 220, poz. 2237),

- art.33 ust.1 i 2 oraz art.34 ust.2 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92 z 2004, poz. 880 z późn. zm.),

- Dyrektywy Ptasiej (Dyrektywa Rady 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikich ptaków dla ochrony siedlisk ptaków),

- intencji rady Miasta Piechowice zawartej w uchwale nr 83/XIV/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu „Złotego Widoku” w Piechowicach.

Mając powyższe na uwadze oraz brak możliwości wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji granitu ze złoża w Michałowicach nie ma potrzeby prowadzenia konsultacji z innymi organami, ponieważ wydane opinie nie wpłyną na zmianę decyzji w przedmiotowej sprawie z uwagi na:

- konieczność ochrony miejsca lęgowego puchacza Bubo bubo objętego ochroną ścisłą, w tym na podstawie załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochrona (Dz.U. Nr 220 z  2004, poz. 2237) ustala się strefę ochrony całorocznej dla puchacza w promieniu do 200m od gniazda, oraz strefę ochrony okresowej ( od 1 stycznia do 31 lipca) w promieniu 500m od gniazda,

- intencje Rady Miasta Piechowice zawartą w uchwale nr 83/XIV/07 Rady Miasta Piechowice z dnia 27 września 2007 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu „Złotego Widoku” w Piechowicach, w której Rada wyraziła wolę przeznaczenia działki nr 229 na następujące cele: w przeznaczeniu podstawowym - położona na terenach zieleni objętej formami ochrony przyrody (symbol planu ZN.3); przeznaczenie uzupełniające - 1) obiekty i urządzenia służące celom naukowo-badawczym, gospodarce leśnej promocji ekologicznej Karkonoszy, 2) wody powierzchniowe, śródlądowe,

- negatywną opinią Karkonoskiego Parku Narodowego dla planowanego przedsięwzięcia położonego na terenie jego otuliny

- protest mieszkańców osiedla Michałowice.

Oceniając wniosek, po rozpatrzeniu wszelkich okoliczności faktycznych i prawnych uznano, iż  planowana inwestycja stanowi istotne zagrożenia dla środowiska, a Wnioskodawca nie uzupełnił złożonego wniosku w części dotyczącej charakterystyki przedsięwzięcia. W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Niniejsza decyzja zostanie podana do publicznej wiadomości w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie prowadzonym przez Burmistrza Miasta Piechowice oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Piechowice.

Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.

 

 

 

 

 

Otrzymują:

1.       JP GRANIT Sp. z o. o.

Oddział Kopalnia Granitu w Strzelinie

ul. Kamienna nr 10A, 57-100 Strzelin.

2.       Karkonoski Park Narodowy

ul. Chałubińskiego nr 23, 58-570 Jelenia Góra.

3.       Nadleśnictwo Szklarska Poręba

ul. Krasińskiego nr 6, 58-580 Szklarska Poręba.

4.       Stowarzyszenie „Nasze Zdrowie”

ul. Kolonijna nr 20, 58-573 Piechowice.

5.       A/a.

 

 

Do wiadomości:

1.       Rada Miasta Piechowice.

2.       Rada Osiedla Michałowice

ul. Kolonijna nr 9, 58-573 Piechowice.

3.   Wojewoda Dolnośląski.

 

 

 

 

 

Opłatę skarbową w wysokości 205,00 zł zapłacono dnia 08.02.2007r.  na podstawie ustawy z dn. 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.z 2006 r., Nr 225, poz. 1635 z póż.zm.).

 

 

 

Sprawę prowadzi:

Jacek Kubielski

Tel. 075-75-48-916

 

 

 

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Boratyński Marcin
(2007-10-04 23:35:32)
Ostatnio zmodyfikował:
Boratyński Marcin
(2007-10-04 23:36:16)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki